Články

Můj týden #4 - Předělání domácí sítě

6. srpna 2023 - To si takhle doma vesele připojujete různá zařízení na svůj více jak 10 let starý Ovislink 5460 v kooperaci s druhým routerem pro vykrytí slabého signálu zbytku prostoru. To si takhle jednoho dne tato muzejní technika řekne, že toho je ní prostě moc. Navíc manželka jednou za čas přijde s drobným požadavkem na odstranění dočasně umístěného síťového kabelu.

Můj týden #3

30. července 2023 - Poměrně značná část týdne byla ve znamení častých přeháněk. Dokonce i víkend nebyl ušetřen slejváků.. Normálně bych to fakt ocenil, protože celý červenec bylo totální sucho ale zrovna na poslední víkend v červenci jsme měli naplánovanou oslavu narozenin u kamaráda s přespávačkou ve stanu u něj na zahradě. Naštěstí v sobotu odpoledne bylo počasí pěkné a ideální na grilování.

Můj týden #2

24. července 2023 - Hned pondělí bylo poněkud namahavější, protože první bojový úkol dne bylo udělat na autě technickou. To znamená vstát brzy ráno (v 5), najít velkej techničák a co nejdříve se společně s autem teleportovat na místní STK. Obvykle to pak znamená několik hodin nutného čekání. Naštěstí jsem na STK nemusel několik hodin čekat. Pomohl mi s tím kamarád. Kolem poledne bylo auto hotové a technickou dostalo. No vzhledem k tomu, že je auto naprosto v pořádku a je sotva zajeté, tak jsem nic jiného nečekal. Nicméně podezdřívám pracovníky jakkékoliv STK, že prostě do toho protokolu něco napsat musí, aby si někdo nemyslel, že tam to auto vůbec nebylo. Takže nějaký ten únik výfukových plynů se do protokolu napsat musel. Nu což. Dohadovat se nebudu a na 2 roky je klid.

Můj týden #1

16. července 2023 - Dnes to bude delší čtení ale příště budu již asi úspornější. Toto je totiž můj historicky první veřejný týdenní webový report. Rád bych vydržel a došel minimálně do čísla 100. Je to taková dlouhodobější výzva (na téměř 2 roky).

Evoluce "domovarníka"

6. února 2023 - Léta páně 2018 jsem od manželky dostal k narozeninám darem set výroby domácího piva. Jednalo se 5L soudek, mladinový výtažek a kvasnice. Nikdy jsem o vaření vlastního piva neprojevil nějak zvlášť velký zájem ale pivo mám rád, takže jsem dárek patřičně ocenil... Kdyby jen manželka tehdy věděla co tím odstartovala...

Jak jsme málem nepřežili Vánoce

12. ledna 2023 - 22.12.2022 byl pro nás zpočátku vcelku normální den. Vánoce za rohem. Přípravy vrcholí. Však to asi každý z vás zná. Pár dní před Vánoci se snažíte dohnat co se dá ale v nitru víte, že se to všechno stejně nepodaří.Ostatně jako každý rok. Zhruba o půlnoci jsme šli se ženou spát a již jsme věděli přesně kolik práce nás další den čeká, abychom splnili "ducha Vánoc" a užili si svátky plné "pohody a klidu". Ostatně jako každý rok. To jsme však netušili jaké dobrodružství nás za chvíli čeká.

Předvolební šílenství na sociálních sítích

21. srpna 2013 - Už je to tady.. Rozpuštění poslanecké sněmovny a předčasné volby. Už vidím zase sociální sítě plné angažovaných rádoby-politologů, kteří začnou tato média zahlcovat spoustou sdílení příspěvků zaměřených na politiku té nebo oné strany.

Co je vlastně DDoS útok a jak se dělá?

7. srpna 2013 - V nedávné době se dost v médiích a internetových diskuzích probíraly velké DDoS útoky, kterými jsme mohli být svědky u „skupiny“ Annonymous. Poměrně velké množství čtenářů a přispěvatelů internetových diskuzí nemá ani páru co to vlastně DDoS je a jak se to dělá. Budiž tento krátký článek určen právě Vám kdo nemáte jasnou představu co DDoS je, k čemu slouží a jak se vlastně dělá.

Jak hacknout WiFi? - návod

1. července 2012 - Prvně bych rád předeslal, že tento článek má za cíl poukázat relativní jednoduchost prolomení některých wifi sítí a motivovat uživatele ke zlepšení zabezpečení jejich domácích sítí. Rozhodně se nesnažím nikoho nabádat k využívání tohoto postupu k nelegálnímu jednání… Veškeré činnosti děláte na vlastní zodpovědnost! Myslete na to! V rámci mého pokusu jsem pracoval pouze s vlastní wifi sítí zabezpečenou pomocí WEP.

FED – největší loupež v dějinách lidstva

7. února 2012 - Prakticky každý den slýcháme z médií, že se blíží další ekonomická krize a jak se naši zástupci snaží svojí snahou předejít těmto krizím… Už jste někdy přemýšleli nad tím, čím tato krize je vlastně způsobena a kam se všechny peníze ztrácejí? Podívejte se na následující video. Myslím, že na řadu otázek Vám může odpovědět.

Volání za hubičku pomocí VOIP

7. listopadu 2011 - Jsem dlouholetým mobilním zákazníkem společnosti O2. Moje SIM karta je jednou z původních, které se začali vůbec vyrábět. Vždy jsem byl věrným zákazníkem, nikdy jsem neodešel k jinému operátorovi a vždy využíval služeb, které nabízel operátor Eurotel (později O2)…. Bohužel poslední dobou začínám mít této firmy plné zuby. Bohužel je mi jasné, že přechodem k jednomu ze zbývajích dvou hlavních operátorů si nepomohu… Existují sice i další poskytovatelé obdobných služeb ale většinou se jedná jen o tzv „virtuální poskytovatele“ atd.. Jejich kvalita (nebo spíše nekvalita) a cena je prakticky totožná s „velkou trojkou“ českých operátorů. Mohl bych se zde rozepisovat v čem přesně mi jednání O2 a její konkurence nevyhovuje ale to dělat nebudu… Jistě máte samy zkušenosti s neférovostí jednání těhle několika korporací a s vysokou cenou za jejich služby… Nu ve zkratce: Začal jsem hledat nějaké jiné řešení, které by mi alespoň částečně pomohlo vymanit se ze spárů předražených a nekvalitních služeb českých (spíše zahraničních – český není žádný) operátorů a narazil jsem na docela zajímavý počin a tíme je VOIP.

Modifikace modelářské RC vysílačky Turnigy 9X

24. října 2011 - Před časem jsem zakoupil soupravu Turnigy 9X verze 2. Jedná se o velice lacinou 8-kanálovou vysílačku čínské výroby, která bohatě postačí na ovládání modelů typu RC Letadlo a RC vrtulník. Její drobnou recenzi si můžete přečíst v tomto článku. Bohužel cena odpovídá kvalitě a ledacos na vysílačce je udělané ne zrovna moc dobrým způsobem. Podrobnější recenze včetně jejich kladů a záporů najdete na stránkách Ok-RiMr.com.V tomto článku bych rád poukázal na několik „hardwarových“ nedostatků této vysílačky a ukázal několik možností jak vysílačku vylepšit. Jelikož modifikace vysílačky je poměrně náročná práce, tak veškerých modifikací by se neměl pokoušet nikdo kdo si není svými znalostmi elektroniky jist.

Úprava PC zdroje pro modelářské nabíječky (a nejen pro ně)

11. září 2011 - Když mi před nedávnem odešel univerzální adaptér k notebooku, který jsem používal jako zdroj pro nabíječku Accucell 6, hledal jsem nějakou levnou náhradu. Začal jsem používat starý ATX zdroj z počítače, který jsem vymontoval před časem z mého PC kde už dosluhoval (částečně proražené řídící tranzistory). Na chvíli to stačilo ale rozhodně to nebylo ideální řešení. Mezitím jsem se poohlížel po jiných AT/ATX zdrojích ve své blízkosti až jsem našel jeden funkční AT zdroj, který jsem získal zadarmo (pokud pohledáte v okolí, tak jistě podobný naleznete taky. Může být AT nebo ATX. Leckdy se kdekomu doma válí nevyužité)… Už jsem zase mohl vesele nabíjet. Ale…. Jen proudem do velikosti zhruba 3A. Při nabíjení proudem větším kleslo vstupní napětí a nabíječka zahlásila error a zastavila nabíjení. Co s tím?

Začínáme programovat v Javě (3. díl) – Hello world!

6. září 2010 - Vytvoření fronty bývá velice častým zadáním v různých školních předmětech zabývajícími se programováním. A jelikož spousta lidí nemá tušení jak taková fronta vůbec funguje, tak jsem se rozhodl sepsat malou teorii o tom jak vytvořit Datovou strukturu typu Fronta v jazyce Java.

Začínáme programovat v Javě (1. díl) - Úvod

22. května 2010 - V tomto seriálu bych rád pomohl těm z vás, kteří se chcete věnovat programování ať už profesionálně, či jen jako koníček ale nevíte kde začít. V prvé řadě musím uvést, že postupů jak se úspěšně naučit programovat je celá řada a tento seriál je založen na mých zkušenostech se začátky v programování. Programování je obecně dost volné a proto neberte zde uvedené informace jako zeď, kterou není možno překročit ale spíše jako takové mantinely, kterých se můžete ale nemusíte pevně držet. Články se budu snažit psát tak, aby ke zvládnutí základů programování stačilo pouze trochu logického uvažování, základní znalosti s užíváním PC (stažení programu, instalace programu, jednoduché nastavení programu) a základní znalost anglického jazyka (bez které se bohužel v programování asi neobejdeme).